Bilans z wykonania budżetu.

Bilans z wykonania budżetu za miniony rok budżetowy winien być sporządzony (w pełnych złotych) do dnia 31 marca następnego roku i przekazany do dnia 30 kwietnia do regionalnej izby obrachunkowej.
Wzór bilansu jest określony w załączniku Nr 4 rozporządzenia.
Zgodnie z zasada bilansowania suma aktywów musi być zgodna z sumą pasywów.
Stan na początek roku winien być zgodny ze stanem na koniec poprzedniego roku.
A. Aktywa: stan na koniec roku:

- w pozycji I.1.1. - środki pieniężne budżetu - proponuję wykazać środki z tytułu nadwyżki budżetowej, wolne środki oraz środki przekazane do 31 grudnia objęte wyciągiem bankowym z datą mca stycznia (konto 140 - "Inne środki pieniężne") czyli te środki pieniężne, które będą służyły pokryciu deficytu budżetowego w roku następnym.

- w pozycji I.1.2. - środki pieniężne funduszy pomocowych - należy wykazać saldo konta 137 - "Rachunki środków funduszy pomocowych".

- w pozycji I.1.3. - pozostałe środki pieniężne - proponuję wykazać środki z tytułu wydatków niewygasających i inne środki nie związane ze środkami pieniężnymi służącymi na pokrycie deficytu.

- w pozycji II.1.1 i 1.2. - proponuję wykazać należności z tytułu udzielonych pożyczek.

- w pozycji II.2. - należy wykazać m.in. saldo Wn konta 224 - "Rozrachunki budżetu"
Wystąpienie salda może wynikać z tytułu rozliczenia udziałów z budżetu państwa przekazanych przelewem przez US i MF w mcu styczniu następnego roku za miniony rok budżetowy.

- w pozycji II.3. - proponuję wykazać m.in. należności z tytułu nierozliczonych na dzień 31 grudnia dochodów i środków na pokrycie wydatków przez jednostki budżetowe, czyli saldo Wn konta 222 "Rozliczenie dochodów budżetowych" i saldo Wn konta 223 "Rozliczenie wydatków budżetowych"

- w pozycji III. - "Inne aktywa" należy wykazać salda wynikające z tytułu innych operacji księgowych.


B. Pasywa: stan na koniec roku:należy wykazać nadwyżkę budżetu

- w pozycji I.1.1. i 1.2. - należy wykazać dane wynikające z kont: Ma 134 - "Kredyty bankowe" i Ma 260 - "Zobowiązania finansowe", czyli zobowiązania z tytułu zaciągniętych a nie spłaconych kredytów, pożyczek, emisji papierów wartościowych (t.z.w. przychody zwrotne).

- w pozycji I.2. - "Zobowiązania wobec budżetów" – należy wykazać, miedzy innymi, saldo konta 224 „Rozrachunki budżetu” jako zwrot dotacji do dysponenta części budżetu państwa, której termin zwrotu wynika z rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa ... (Dz.U.122, poz. 1335), to jest do 15 stycznia roku następnego (Wn 901 – Ma 224).
- w pozycji I.3. - "Pozostałe zobowiązania" - należy wykazać zobowiązania wynikające z ewidencji księgowej inne niż wymienione w pozycji I.2.
- w pozycji II.1. - "Nadwyżka budżetu" - należy wykazać nadwyżkę budżetu w wyniku osiągnięcia wyższych dochodów (wykonanych) od poniesionych wydatków za dany rok budżetowy (różnica między saldem kont 901 a 902 i 903), czyli saldo Ma konta 961 "Niedobór lub nadwyżka budżetu"

- w pozycji II.2. - "Niedobór budżetu" - należy wykazać niedobór budżetu w wyniku zrealizowania wyższych wydatków od osiągniętych dochodów (wykonanych) w danym roku budżetowym (różnica między saldem konta 901 a 902 i 903) czyli saldo Wn konta 961 "Niedobór lub nadwyżka budżetu" saldo konta 961 winno być zgodne z rocznym sprawozdaniem NDS - pozycja "C" - Nadwyżka/Deficyt.

- w pozycji II.3. "Rezerwa na niewygasające wydatki" należy wykazać saldo Ma konta 904 "Niewygasające wydatki".

- w pozycji II.4. - "Wynik na funduszach pomocowych" wykazuje się saldo Ma konta 967 "Fundusze pomocowe" (różnica między kontem 907 "Dochody z funduszy pomocowych" a kontem 908 "Wydatki z funduszy pomocowych"").

- w pozycji II.5. - "Wynik na operacjach niekasowych" - należy wykazać saldo konta 962 "Wynik na pozostałych operacjach".

- w pozycji II.6. - "Skumulowana nadwyżka lub niedobór budżetu" - wykazuje się saldo konta 960, w wielkości stanu na początek roku, chyba, ze j.s.t. realizowała przychody z tytułu prywatyzacji, które były ewidencjonowane na koncie Ma 968 - "Prywatyzacja" i pod datą 31 grudnia saldo konta968 zostało przeniesione na stronę Ma konta 960. Wówczas saldo konta 960 na koniec roku winno wykazać wyższą nadwyżkę lub niższy niedobór, od stanu na początek roku.

- w pozycji III. - "Inne pasywa" należy wykazać salda wynikające z tytułu subwencji oświatowej i dotacji przekazanej w grudniu na miesiąc styczeń roku następnego. Przelewy winny być księgowane na stronie Ma konta 909 „Rozliczenia międzyokresowe” i w roku następnym przeniesione na konto 901 „Dochody budżetu”.

Bilans z wykonania budżetu podpisują członkowie zarządu j.s.t. i skarbnik.

Copyright © 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Realizacja strony w oparciu o CMS Joomla: StudioAlfa.pl